Uprawnienia

Uprawnienia

Udostępnij

Wykaz certyfikatów – audyt bezpieczeństwa systemu informacyjnego do usługi kluczowej i nie tylko

Rozporządzenie zawiera wykaz certyfikatów, które uprawniają do przeprowadzania audytu:

  1. Certified Internal Auditor (CIA);
  2. Certified Information System Auditor (CISA);
  3. Certyfikat audytora wiodącego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji według normy PN-EN ISO/IEC 27001 wydany przez jednostkę oceniającą zgodność, akredytowaną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z 2017 r. poz. 1398 oraz z 2018 r. poz. 650 i 1338), w zakresie certyfikacji osób;
  4. Certyfikat audytora wiodącego systemu zarządzania ciągłością działania PN-EN ISO 22301 wydany przez jednostkę oceniającą zgodność, akredytowaną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, w zakresie certyfikacji osób;
  5. Certified Information Security Manager (CISM);
  6. Certified in Risk and Information Systems Control (CRISC);
  7. Certified in the Governance of Enterprise IT (CGEIT);
  8. Certified Information Systems Security Professional (CISSP);
  9. Systems Security Certified Practitioner (SSCP);
  10. Certified Reliability Professional;
  11. Certyfikaty uprawniające do posiadania tytułu ISA/IEC 62443 Cybersecurity Expert.

Biegły sądowy to ekspert w zakresie danej dziedziny, powoływany w postępowaniu sądowym w celu przedstawienia swojej opinii, będącej materiałem dowodowym, o okolicznościach mających znaczenie dla wyniku sprawy sądowej.
ENTRAST nie jest Biegłym Sądowym, ale jego członkowie są wpisani na listę Biegłych dla poszczególnych Sądów Okręgowych do można samodzielnie zweryfikować.
Instytucja biegłego sądowego jest instytucją prawa sądowego procesowego. Ustanowiona została dla zapewnienia należytego funkcjonowania organów szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości i zabezpieczenia warunków prawidłowego wypełniania przez te organy ich ustawowych zadań.
Sąd zasięga opinii u biegłych sądowych w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych. Z przepisów prawnych wynika, że od biegłego wymagane jest posiadanie nie tylko niekwestionowanej wiedzy i najwyższych kwalifikacji zawodowych (art. 193 § 1 i 2, art. 195 oraz art. 200 § 2 pkt 1 kpk i art. 278 § 1 oraz art. 290-291 kpc), ale także: zaufania publicznego, sumienności i bezstronności (art. 196 § 3 i art. 197 § 1 kpk oraz art. 282 § 1 kpc), a ponadto zaufania sądu do osoby biegłego (art. 198 § 1 kpk i art. 284 kpc).
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i tekst
Biegli powoływani są zarówno przy rozstrzyganiu spraw cywilnych, jak i karnych.
Opinia biegłego powinna zawierać uzasadnienie. Jeżeli w sprawie powołano kilku biegłych, to mogą oni złożyć łączną opinię. Sąd może się jednak domagać, aby biegły ustnie wyjaśnił opinię złożoną na piśmie, bądź jeszcze sporządził dodatkową opinię.

W postępowaniu cywilnym strona może domagać się wyłączenia biegłego z tych samych przyczyn, na podstawie których wyłącza się sędziego. Biegły sam może nie przyjąć nałożonego na niego obowiązku przez sąd z tych samych powodów, z których świadek ma prawo odmówić złożenia zeznań (np. jest małżonkiem, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwem strony), bądź gdy wskaże na przeszkodę, która uniemożliwia mu wydanie opinii.

W sprawach karnych biegłym może być nie tylko biegły sądowy, lecz również każda osoba, o której wiadomo, że ma odpowiednią wiedzę z danej dziedziny. W sprawach karnych biegłymi nie mogą być m. in.:

  • obrońcy, co do faktów, o których dowiedzieli się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę,
  • duchowni, co do faktów, o których dowiedzieli się przy spowiedzi,
  • osoba najbliższa dla oskarżonego lub pozostająca z nim w szczególnie bliskim kontakcie osobistym, np. małżonek, krewny, powinowaty, osoba będąca świadkiem czynu.
Gdyby biegły złożył opinię, a potem ujawniły się ww. przyczyny lub inne osłabiające zaufanie do wiedzy lub bezstronności biegłego, wówczas opinia biegłego nie stanowi dowodu i należy powołać innego biegłego.
Gdyby opinia biegłego była niejasna lub niepełna albo występowały w niej sprzeczności, wówczas sąd może wezwać ponownie tych samych biegłych lub ustanowić nowych.
Aby wydać opinię o stanie zdrowia psychicznego oskarżonego, powołuje się co najmniej dwóch biegłych psychiatrów. W postępowaniu sądowym biegłych powołuje sąd, a w postępowaniu przygotowawczym – prokurator.
Bezsprzecznie można wskazać, że ENTRAST jest Instytucją Specjalistyczną (w rozumieniu art. 193 § 2 k.p.k.). Członkowie ENTRAST przeprowadzało badania specjalistyczne oraz dysponuje stosowanym zapleczem technicznym, laboratoryjnym i kadrowym, gdzie biegli z ENTRAST wykonało ponad 1,000 opinii.

Opinie sporządzane na polecenie organów procesowych są wykonywane przez biegłych wpisanych na listę biegłych lub ekspertów z danych dziedzin. Prowadzimy badania własne oraz badania stosowane (w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki). ENTRAST współpracuje w zakresie naukowym z uczelniami z całego kraju. Posiadamy własne laboratoria badawcze i pomieszczenia wyposażone w specjalistyczną aparaturę.

 

Skip to content