Uprawnienia
Wykaz certyfikatów – audyt bezpieczeństwa systemu informacyjnego do usługi kluczowej i nie tylko
Rozporządzenie zawiera wykaz certyfikatów, które uprawniają do przeprowadzania audytu:
- Certified Internal Auditor (CIA);
- Certified Information System Auditor (CISA);
- Certyfikat audytora wiodącego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji według normy PN-EN ISO/IEC 27001 wydany przez jednostkę oceniającą zgodność, akredytowaną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z 2017 r. poz. 1398 oraz z 2018 r. poz. 650 i 1338), w zakresie certyfikacji osób;
- Certyfikat audytora wiodącego systemu zarządzania ciągłością działania PN-EN ISO 22301 wydany przez jednostkę oceniającą zgodność, akredytowaną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, w zakresie certyfikacji osób;
- Certified Information Security Manager (CISM);
- Certified in Risk and Information Systems Control (CRISC);
- Certified in the Governance of Enterprise IT (CGEIT);
- Certified Information Systems Security Professional (CISSP);
- Systems Security Certified Practitioner (SSCP);
- Certified Reliability Professional;
- Certyfikaty uprawniające do posiadania tytułu ISA/IEC 62443 Cybersecurity Expert.
W postępowaniu cywilnym strona może domagać się wyłączenia biegłego z tych samych przyczyn, na podstawie których wyłącza się sędziego. Biegły sam może nie przyjąć nałożonego na niego obowiązku przez sąd z tych samych powodów, z których świadek ma prawo odmówić złożenia zeznań (np. jest małżonkiem, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwem strony), bądź gdy wskaże na przeszkodę, która uniemożliwia mu wydanie opinii.
W sprawach karnych biegłym może być nie tylko biegły sądowy, lecz również każda osoba, o której wiadomo, że ma odpowiednią wiedzę z danej dziedziny. W sprawach karnych biegłymi nie mogą być m. in.:
- obrońcy, co do faktów, o których dowiedzieli się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę,
- duchowni, co do faktów, o których dowiedzieli się przy spowiedzi,
- osoba najbliższa dla oskarżonego lub pozostająca z nim w szczególnie bliskim kontakcie osobistym, np. małżonek, krewny, powinowaty, osoba będąca świadkiem czynu.
Opinie sporządzane na polecenie organów procesowych są wykonywane przez biegłych wpisanych na listę biegłych lub ekspertów z danych dziedzin. Prowadzimy badania własne oraz badania stosowane (w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki). ENTRAST współpracuje w zakresie naukowym z uczelniami z całego kraju. Posiadamy własne laboratoria badawcze i pomieszczenia wyposażone w specjalistyczną aparaturę.