OSE opublikował darmowy poradnik cyberbezpieczeństwa dla szkół i urzędów

OSE opublikował darmowy poradnik cyberbezpieczeństwa dla szkół i urzędów

Udostępnij

NASK udostępniła darmową publikację na temat bezpiecznego funkcjonowania w świecie cyfrowym „ABC cyberbezpieczeństwa”. Poradnik może stanowić zarówno materiał edukacyjny dla szkół, jak również pomoc w budowaniu kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród pracowników urzędów.

Nowa publikacja opracowana przez ekspertów NASK w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), to poradnik, który w przystępny sposób przybliża szeroko pojęty świat Internetu. Jest podzielony na cztery kluczowe dla użytkownika sieci obszary: cyberbezpieczeństwo, higiena cyfrowa, profilaktyka i wsparcie.

„Cyfrowy świat zmienia się bardzo szybko i często trudno jest nadążyć za nowymi zjawiskami pojawiającymi się online. Często zanim zidentyfikujemy, zbadamy i opiszemy zagrożenie, pojawiają się już następne” – powiedział Wojciech Pawlak, dyrektor NASK PIB. „Poradnik +ABC Cyberbezpieczeństwa+ nie tylko przybliża takie zjawiska jak child grooming, FOMO, quishing, malware, scam ale także odpowiada na podstawowe pytania, jak choćby –  jak utworzyć silne hasło i dlaczego warto korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz zabezpieczeń biometrycznych” – dodał.

W poradniku znajduje się 157 ułożonych alfabetycznie definicji z obszarów cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej, profilaktyki i wsparcia, a także obszerna bibliografia, z odnośnikami do ciekawych i pomocnych materiałów, które w bardziej szczegółowy sposób objaśniają omawiane zagadnienia. Hasła są podzielone na cztery kategorie:

•    Cyberbezpieczeństwo: hasła takie jak cyberstalking, fake news, FOMO, kradzież tożsamości, niebezpieczne kontakty, oszustwa internetowe, sexting, sharenting, trolling w sieci czy vishing, a więc definicje ważnych zjawisk i zagrożeń online.
•    Higiena cyfrowa: pigułki wiedzy, które podpowiadają, jak zadbać o równowagę online–offline i zdrowe nawyki – np. filtry kontroli rodzicielskiej, JOMO, social media sabbatical, offline challenge.
•    Profilaktyka: porady, jak bronić się przed zagrożeniami w sieci – definicje dotyczące np. aktualizacji, kopii zapasowych, oprogramowania antywirusowego, uwierzytelniania dwuskładnikowego i zabezpieczeń biometrycznych.
•    Wsparcie: hasła zawierające numery linii pomocowych i adresy punktów kontaktowych – m.in. CERT, Dyżyrnet.pl, helpline, incydent bezpieczeństwa.

Poradnik „ABC cyberbezpieczeństwa” można pobrać bezpłatnie tutaj: Poradnik ABC cyberbezpieczeństwa

Comments are closed.
Skip to content