Wirtualne portfele – co to jest?

Wirtualne portfele – co to jest?

Udostępnij
Digital wallet, e-wallet, e-portfel, portfel online – Wirtualny portfel –  to konto założone u danego usługodawcy (Google, Apple itd.) zajmującego się płatnościami online, które umożliwia przeprowadzanie różnych transakcji online w czasie rzeczywistym.

E-wallet: sHow to manage e-wallets

Wirtualne portfele są cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnych portfeli, które przeważnie trzymamy w kieszeni, torbie lub plecaku, a dzięki szerokiej ofercie różnych płatności online, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Po właściwym skonfigurowaniu e-portfela użytkownicy mogą posługiwać się nim w sieci, ale również dokonywać płatności telefonem lub smartwatchem. E-portfel umożliwia użytkownikowi płatności za zakupy, usługi, przekazywanie pieniędzy pomiędzy ich użytkownikami, a także korzystanie z kart płatniczych, które zostaną pod niego podpięte.

Funkcjonowanie wirtualnych portfeli

  • Wybór odpowiedniego e-portfela zależy przede wszystkim od preferencji użytkownika. Warto pamiętać, że część z nich jest przypisana do konkretnych systemów operacyjnych na smartfonach, a pozostałe są zależne np. od operatora naszej karty płatniczej, z której chcemy korzystać w naszym portfelu.
  • Większość e-portfeli wymaga zainstalowania aplikacji, gdzie należy wprowadzić nasze dane, w tym również dane karty płatniczej, z której chcemy dokonywać płatności. Dzięki specjalnym algorytmom i rozwiązaniom technicznym wprowadzane dane są zabezpieczane i szyfrowane w taki sposób, by cyberprzestępcy nie mogli ich przejąć.
  • Kolejnym krokiem jest ustawienie sposobu autoryzacji przeprowadzanej transakcji – najczęściej jest nim kod zabezpieczający lub czynniki biometryczne (np. skan twarzy lub odcisk palca).
  • Portfele płatnicze mogą być doładowywane określoną kwotą przez użytkownika lub mogą być zsynchronizowane z kartami płatniczymi. Sposób korzystania z nich zależy od nas.
  • Po skonfigurowaniu wybranej przez nas aplikacji e-portfela, możemy zacząć z niego korzystać. Aby użytkowanie z e-portfeli było bezpieczne, musimy przestrzegać podstawowych zasad cyberhigieny.

Bezpieczeństwo wirtualnego portfela

  • Nigdy nie podawaj nikomu swoich haseł i danych logowania. Stwórz silne i bezpieczne hasło i jeśli to możliwe, włącz weryfikację dwuetapową (2FA).
  • Jeśli dokonujesz płatności internetowych, zawsze weryfikuj czy strona, na którą Cię przekierowano, jest prawdziwa. W tym celu zweryfikuj adres strony – jeśli zawiera błędy, literówki lub coś budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj z realizacji transakcji.

Pamiętaj, płatności realizowane przez portfele wirtualne, podobnie jak w przypadku kart płatniczych umożliwiają wykorzystanie procedury chargeback!

Źródła:

Comments are closed.
Skip to content